後藤田洋伸

J-GLOBALへ         更新日: 18/05/21 07:39
 
アバター
研究者氏名
後藤田洋伸
eメール
gotodanii.ac.jp
所属
国立情報学研究所
部署
情報社会相関研究系
職名
准教授

研究分野

 
 

論文

 
Improved depth of field analysis of multilayer displays
後藤田洋伸
Stereoscopic Displays and Applications 28      2017年2月   [査読有り]
Light field modulation using a double-lenticular liquid crystal panel
後藤田洋伸
Stereoscopic Displays and Applications 27      2016年2月   [査読有り]
積層型ディスプレイのための高速画像計算法
後藤田洋伸
映像情報メディア学会技術報告,   39(34) 1-20   2015年9月
A multilayer display augmented by alternating layers of lenticular sheets
後藤田洋伸
Stereoscopic Displays and Applications 25   SPIE Proceedings 9011    2014年3月   [査読有り]
Design of time-multiplexed autostereoscopic displays based on virtual stacking of multi-layer panels
後藤田洋伸
Stereoscopic Display and Applications 24   SPIE Proceedings 8648    2013年3月   [査読有り]

Misc

 
3Dをよく知るために―ディスプレイ技術からみえてくる3D—
後藤田洋伸
ミルシル(国立科学博物館)   4(3) 6-10   2011年5月   [依頼有り]

書籍等出版物

 
情報C (文部科学省検定教科書)
内藤 衛亮, 井口 磯夫, 市川 道和, 倉井 庸維, 越塚 美加, 後藤田 洋伸, 清水 希益, 清水 良男, 濁川 富雄, 西澤 正己, 野末 俊比古, 日比野 欣也, 松田 裕幸, 脇田 建
教育出版   2002年3月   
情報B (文部科学省検定教科書)
内藤 衛亮, 井口 磯夫, 市川 道和, 倉井 庸維, 越塚 美加, 後藤田 洋伸, 清水 希益, 清水 良男, 濁川 富雄, 西澤 正己, 野末 俊比古, 日比野 欣也, 松田 裕幸, 脇田 建
教育出版   2002年3月   
情報A (文部科学省検定教科書)
内藤 衛亮, 井口 磯夫, 市川 道和, 倉井 庸維, 越塚 美加, 後藤田 洋伸, 清水 希益, 清水 良男, 濁川 富雄, 西澤 正己, 野末 俊比古, 日比野 欣也, 松田 裕幸, 脇田 建
教育出版   2002年3月   
Intelligent Design and Manufacturing
A. Kusiak ed
John Wiley and Sons   1992年1月   

講演・口頭発表等

 
Constructing stackable multiscopic display panels using microlenses and optical waveguides
後藤田洋伸
Stereoscopic Displays and Applications 29   2018年1月30日   
Time-Sequential Lenticular Display with Layered LCD Panels
Hironobu Gotoda
Stereoscopic Displays and Applications 26   2015年2月10日   
三次元でモノを見る −3Dディスプレイを支える映像技術とは? −
後藤田洋伸
国立情報学研究所市民講座   2010年9月   

Works

 
ネットワーク管理の基礎技術
監修:橋爪,藤野,後藤田   教材   1988年
教育ビデオ||Educational Video, NACSIS

競争的資金等の研究課題

 
多視点対応ピクセルの積層構造を利用した裸眼立体視ディスプレイ
日本学術振興会: 基盤研究(C)
研究期間: 2013年4月 - 2016年3月    代表者: 後藤田洋伸
積層型液晶パネルを用いた多視点裸眼立体視ディスプレイ
日本学術振興会: 科学研究費補助金挑戦的萌芽研究
研究期間: 2010年 - 2012年    代表者: 後藤田洋伸

委員歴

 
2011年8月
 - 
2014年3月
科学技術振興機構  科学の甲子園 情報分科会委員
 
2005年4月
 - 
2007年3月
大学入試センター  情報関係基礎 作問委員